مزایا و مضرات ویپ

مقدمه

استفاده از ویپ چه در سطح ایران و چه در سطح جهان نسبت به چند سال پیش افزایش یافته و همین امر موجب شده که بسیاری این سوال را مطرح کنند که به‌راستی ضرر ویپ چیست؟ آیا استفاده از ویپ نسبت به سیگار با مضرات کم‌تری همراه است؟ از همین روست که در سال‌ها و ماه‌های اخیر تحقیقات زیادی برای این امر انجام شده‌اند. نکته‌ای که وجود دارد این است که دقیقاً و با ضرس قاطع نمی‌توان گفت که ویپ چه مضراتی برای بدن به همراه دارد، اما چیزی که بسیاری از محققان و بسیاری از سازمان‌های پژوهشی آن را باور دارند این است که استفاده از ویپ نسبت به سیگار ضرر کم‌تری دارد. این نکته را در ادامه مورد بحث قرار خواهیم داد و خواهیم گفت که علت این قضیه چیست.

چند آمار در ارتباط با استفاده از ویپ در سطح جهان

 • ۳٫۲ درصد بزرگسالان در کشور آمریکا در سال ۲۰۱۶ از ویپ استفاده می‌کرده‌اند.
 • این مقدار برای سال ۲۰۱۷، ۲٫۸ درصد است.
 • پر استفاده‌ترین نوع دخانیات در کشور آمریکا در میان نوجوانان، ویپ است. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ استفاده از ویپ در میان نوجوانان آمریکایی بیش از ۹۰۰ درصد افزایش داشته است.
 • در سال ۲۰۱۶، بیش از ۲ میلیون از دانش‌آموزان مقطع متوسطه از ویپ استفاده کرده‌اند. اما در سال ۲۰۱۸ مشخص شد که این مقدار به ۳٫۶ میلیون رسیده است.
 • ۴۰ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ای که در آمریکا از ویپ استفاده کرده‌اند، هیچ زمان هیچ نوع سیگاری نکشیده بوده‌اند.
 • اما جالب آن که در سال ۲۰۱۵ دریافته شده که از میان افراد ۴۵ سال به بالایی که از ویپ استفاده می‌کرده‌اند فقط ۱٫۳ درصدشان هیچ زمان سیگار استفاده نکرده‌اند.

این آمارها نشان می‌دهند که مصرف ویپ زیاد است و ظاهراً مردم استقبال خوبی از آن کرده‌اند. بسیاری از فروشگاه‌های معتبر ویپ در ایران نیز می‌گویند که فروش خوبی دارند. این مصرف زیاد ویپ در ایران و سطح جهان ضرورت پرداختن بیش‌تر به مضرات ویپ ها را فراهم می‌سازد. در ادامه به همراه یک‌دیگر مروری بر بحث‌هایی که در باب مضرات ویپ ها وجود دارد خواهیم داشت و بیش‌تر در مورد ضررهای سیگار الکترونیکی خواهیم گفت.

مضرات ویپ

کلیدی‌ترین عنصر دستگاه ویپ، قلیان شارژی و قلیان جیبی که می‌تواند موجب ایجاد شک در مورد امن‌بودن آن‌ها شود، نیکوتین است. می‌دانید که دستگاه ویپ دارای ایجویس یا مایع ویپ است که این مایع با گرما دیدن بخار می‌شود و شخص این بخار را فرو می‌برد. در مایع ویپ، به جز مایع‌های بدون نیکوتین، معمولاً نیکوتین وجود دارد. پزشکان و دانشمندان اعتقاد دارند که نیکوتین هم اعتیادآور است و هم آن که جزو مواد سمی به شمار می‌رود و بهتر است وارد بدن نشود. بنابراین ممکن است استفاده از ویپ به سبب دارا بودن نیکوتین مضراتی برای سلامت بدن داشته باشد؛ خصوصاً برای نوجوان‌ها.

نوجوانان با مصرف سیگار الکترونیکی رفته‌رفته خود را به نیکوتین نزدیک می‌کنند و همین امر راه را برای مصرف سیگار تنباکویی توسط آنان باز می‌کند. خلاصه از نگاه پزشکان و متخصصان، نیکوتین در هر فرمی می‌تواند ماده‌ای اعتیادآور و خطرناک باشد و بنابراین تا جای امکان باید از آن دوری کرد.

اما نکته‌ای دیگر که وجود دارد این است که – همان‌طور که در بالا گفته شد – بسیار بر این عقیده هستند که مصرف ویپ به‌نسبت مصرف سیگار تنباکویی از مضرات کم‌تری برخوردار است و حتی گفته می‌شود استفاده از ویپ می‌تواند تا ۹۵ درصد کم‌تر از سیگار تنباکویی ضرر داشته باشد.

از آن‌چه که گفته شد، می‌توان نتایج زیر را گرفت:

 • برای افراد غیرسیگاری، استفاده‌نکردن از ویپ بهتر است از استفاده‌کردن از ویپ.
 • افرادی که سیگار می‌کشند بهتر است دست از سیگار کشیدن بردارند و روی به استفاده از ویپ آوَرند. تا حد بسیار زیادی مضرات ویپ کم‌تر از مضرات سیگار هستند.
 • با توجه به مضرات نیکوتین، بهتر است از ایجویس‌های بدون نیکوتین یا لااقل با نیکوتینِ کم استفاده شود. هرچه استفاده‌ی کم‌تری از نیکوتین شود ضرر کم‌تری هم به بدن می‌رسد.

فواید دستگاه ویپ | مزایای ویپ

۱- ویپ از سیگار کم‌تر برای سلامتی ضرر دارد

واقعیت قضیه این است که ویپ هیچ فایده‌ای برای افراد غیرسیگاری ندارد. چه دلیلی دارد یک فرد غیرسیگاری تصمیم بگیرد از ویپ استفاده کند؟ چرا باید خود را درگیر دستگاهی کند که مقداری نیکوتین وارد بدن او می‌کند؟

اما ویپ می‌تواند دستگاهی مفید برای افراد سیگاری باشد. سیگاری‌ها صدها سم موجود در سیگار تنباکویی را وارد بدن خود می‌کنند و سلامت‌شان را در معرض خطر قرار می‌دهند. اگر اطلاعاتی در ارتباط با انواع سرطان و سایر بیماری‌های خطرناک جمع کنید خواهید دید که مصرف سیگار در بروز بسیاری از آن‌ها نقش دارد و لذا باید تا جای امکان از مصرف سیگار به هر طریقی اجتناب شود.

ویپ می‌تواند در اجتناب از مصرف سیگار کمک‌کننده باشد. سیگاری‌هایی که در طی روز تعداد سیگار زیادی استفاده می‌کنند می‌توانند از ایجویس‌های با نیکوتین متوسط شروع کنند و رفته‌رفته روی به استفاده از ایجویس‌های با نیکوتینِ کم و یا حتی ایجویس‌های بدون نیکوتین آوَرند

۲- سایر فواید ویپ نسبت به سیگار

 • ویپ برخلاف سیگار موجب بروز بوی بد در بدن و دهان نمی‌شود.
 • مصرف ویپ به جای سیگار می‌تواند در رفع خس‌خس سینه‌ی افراد سیگار مفید باشد.
 • بویی که از ویپ در هوا منتشر می‌شود نسبت به بوی سیگار بسیار خوش‌تر است. ایجویس‌های خوش‌بویی وجود دارند که می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند از جمله هندوانه‌ای، پرتقالی و دوسیب.
 • هزینه‌ی کلی استفاده از ویپ کم‌تر از هزینه‌ای است که صرف مصرف سیگار می‌شود.
 • ویپ می‌تواند راه را برای ترک سیگار باز کند.

آسیب دستگاه ویپ در مقابل سیگار را می‌توان مقایسه‌ای ناعادلانه توصیف کرد. به همین دلیل در اینجا قصد داریم با جنبه‌های مختلفی از این نوع تکنولوژی، فواید و مضرات ویپ آشنا شویم. آیا استفاده از دستگاه ویپ مضر است؟‌ به نظر با سوال بسیار ساده‌ای روبه‌رو شده‌ایم اما پشت پرده‌ی این سوال، مسائل جزئی بسیار زیادی وجود دارد که باید در مورد آن صحبت کرد. در ابتدا سعی می‌کنیم به ساده‌ترین شکل ممکن این سوال را جواب دهیم. در ابتدا سیگار و دستگاه ویپ را با یکدیگر بررسی کرده و به تفاوت‌های آن‌ می‌پردازیم.

سیگار را می‌توان به عبارتی دیگر سوختن ماده‌ای به نام تنباکو به صورت مستقیم توسط حرارت و آتش دانست که دود آن راهی ریه‌های مصرف کنندگانش می‌شود. مواد موجود در این دود که بسیار سمی هستند نیز وارد بافت‌های ریه شده و در زمانی نه چندان طولانی مشکلات خاص خود را به وجود می‌آورند. اما دستگاه ویپ کمی متفاوت‌تر است. دودی که از دستگاه ویپ به سمت ریه‌ها می‌رود بخار مایعی است به نام ایجوس که بر روی آن قرار می‌گیرد. این مایع از مواد کاملا سالم تولید می‌شود به طوری که حتی برخی از آن‌ها را در لوازم بهداشتی و غذاهای روزمره می‌توان پیدا کرد.

هنوز نتیجه گیری کاملی از این که دستگاه ویپ برای بدن مضر است یا خیر در کشور آمریکا به دست نیامده است. اما اطلاعات بسیار زیادی در این مورد منتشر شده که کاربر می‌تواند تصمیم نهایی خود را در این رابطه بگیرد. اما بهتر است این مقاله را به سمتی دیگری پیش ببریم. اگر تاکنون سیگار نکشیده‌اید، سراغ دستگاه ویپ هم نیایید.

متاسفانه بسیاری از نوجوانانی که تاکنون سیگار نکشیده‌اند به تازگی روی به دستگاه ویپ آورده‌اند. این در حالی است که نیکوتین به کار رفته بر روی دستگاه ویپ بسیار سالم‌تر از نیکوتین سیگار است اما در هر صورت، نیکوتین ماده‌ای اعتیاد آور است. بنابراین، بهتر است کسانی که تاکنون سراغ سیگار نرفته‌اند، سراغ راه‌های جایگزین آن نظیر دستگاه ویپ هم نروند. هرگونه اعتیاد به نیکوتین مضرات خاص خود را دارد و ترک کردن آن هم به راحتی شکل نمی‌گیرد. در نتیجه، در همین ابتدا به شما می‌گوییم که دستگاه ویپ را به عنوان تفریح انتخاب نکنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*