ویپینگ یا استفاده از ویپ چه حسی دارد؟

ویپینگ یا استفاده از ویپ چه حس و حالی دارد؟

برخلاف سیگار کشیدن، ویپینگ احساس سنگینی در گلو و ریه‌ها به وجود نمی‌آورد. به سبب آن که دود این دستگاه نه دود بلکه در واقع بخار است، به‌هنگام استفاده از آن مقداری رطوبت در گلو احساس می‌شود. طعم‌دار بودن دستگاه ویپ نیز یکی دیگر از تمایزات آن از سیگار تنباکویی است. موردی دیگر که موقع ویپینگ احساس خواهید کرد این است که از نوعی عذاب‌وجدان رها خواهید بود، عذاب‌وجدانی ناشی از آزار دیگران با دود سیگار. فرد سیگاری ممکن است مدام خود را سرزنش کند که چرا به‌واسطه‌ی سیگار کشیدن موجب آزار دیگران می‌شود، اما در بخار دستگاه ویپ خبری از آزار دیگران نیست و از این رو خیلی راحت می‌توان حتی در خانه از دستگاه ویپ استفاده کرد.

آیا دستگاه ویپ از سیگار بهتر است؟ علم چه می‌گوید؟

چند نکته:

  • متاسفانه با وجودی که تحقیقات کمی در ارتباط با فواید یا عوارض دستگاه ویپ انجام نشده، هنوز دقیقاً مشخص نیست که دقیقاً ویپ از لحاظ سلامتی چه مقدار ضرر دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از دستگاه ویپ نسبت به سیگار تا ۹۵ درصد خطرات ناشی از سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد، این در حالی است که بعضی تحقیقات دیگر می‌گویند ویپ نیز مضراتی برای بدن دارد و حتی از گازهایی سمی برخوردار است.
  • در میان این همه تحقیقی که انجام می‌شود بایستی در نظر داشت که شرکت‌های تولید سیگار در سطح جهان با افزایش روزافزون استفاده از دستگاه‌های ویپ نگران سود خود شده‌اند و از هر راهی استفاده می‌کنند تا تمایل مردم به استفاده از دستگاه‌های ویپ را کاهش دهند و خلاصه کاری کنند که مردم باری دیگر به استفاده از سیگارهای آن‌ها برگردند و پول‌شان را در جیب آن‌ها بریزند. بنابراین هیچ احتمال آن کم نیست که شایعاتی که پیرامون مضر بودن ویپ وجود دارد عمدتاً ناشی از تبلیغات همین شرکت‌های دخانیات باشد.
  • نکته‌ی دیگر آن که پروپیلن گلیکول و گلیسیرین که در مایع ویپ مورد استفاده قرار می‌گیرند هر دو از سازمان غذا و داروی آمریکا [FDA] تاییدیه دریافت کرده‌اند و هر یک به‌تنهایی ضرر خاصی برای بدن ندارند.
  • استفاده از دستگاه ویپ نسبت به سیگار تنباکویی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. یک بار یک دستگاه خریداری می‌شود و فقط برای آن نیاز است که هر از گاهی ایجوس تهیه شود. اما سیگار باید هر چند وقت یک بار خریداری شود و بدیهی است که از لحاظ مالی وضعیت به سود ویپ یا سیگار الکترونیکی است.
  • استفاده از ویپ، موجب بوی بد بدن نمی‌شود و این در حالی است که عمدتاً استعمال سیگار همراه است با بوی بد سیگار از دهان و بدن. این نکته را نیز می‌توان یکی از مزایای ویپینگ به شمار آورد.

آیا استفاده از دستگاه ویپ برای ترک سیگار مفید است؟

از بین سیگار الکترونیکی و سیگار تنباکویی بهتر است از سیگار الکترونیکی استفاده کنید، چرا که استفاده از آن برای ترک سیگار مفید است. تحقیقات زیادی در زمینه‌ی نقش ویپ در ترک سیگار انجام شده‌اند و بسیاری از آن‌ها نشان می‌دهند که استفاده از ویپ در ترک سیگار مفید است، هر چند که تحقیقات کمی نیز نشان می‌دهند که هیچ فایده‌ای برای ترک سیگار ندارد. نکته‌ای که وجود دارد این است که بسیاری باور دارند که استفاده از ویپ بهترین راه برای ترک سیگار نیست. اما به هر حال استفاده از آن به نسبت استفاده از سیگار تنباکویی می‌تواند گام‌هایی رو به جلو برای ترک سیگار باشد؛ خصوصاً اگر از ایجوس‌های دارای نیکوتین بسیار کم یا بدون نیکوتین استفاده شود.